„Trkom za dah"... Danas počinje kampanja posvećena prevenciji i ranom otkrivanju opake bolesti.
Sa 4.800 novoobolelih od raka pluća godišnje, najsmrtonosnijeg i najčešćeg malignog oboljenja, Srbija se nalazi na trećem mestu u Evropi. Broj obolelih se povećava, a ova opaka bolest sve je izraženija među ženama
Upravnik Klinike za pulmološku onkologiju Instituta za plućne bolesti Vojvodine prof. dr Branislav Perin kaže za Press da je rak pluća na prvom mestu među kancerima od kojih obolevaju muškarci, a na trećem mestu kada je reč o ženama.
- Rak pluća nastaje nekontrolisanim rastom i razmnožavanjem ćelija pokrovnog i žlezdanog epitela bronhija. Spada u zloćudnije tumore jer samo pet do 15 odsto bolesnika preživi pet godina, odnosno period posle kojeg se smatra da je bolesnik izlečen - kaže Perin.
Simptomi ove bolesti obično se javljaju tek kada je ona zahvatila i druge organe.
- Bolest se uopšte ne ispoljava tegobama vezanim za pluća, nego za mesto gde je kancer metastazarirao - bol u glavi, nesvestice, bol ispod desnog rebarnog luka, bol u kostima - objašnjava Perin.
Od ukupnog broja obolelih, 90 odsto u Srbiji i umre. Direktor Klinike za medikalnu onkologiju Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije dr Davorin Radosavljević napominje da je stopa umiranja maltene izjednačena sa stopom obolevanja.
- Godišnje umre oko 3.000 pacijenata. Svega 20 odsto pacijenata kojima je bolest otkrivena u poodmakloj fazi može da se operiše, a veliki broj nažalost umre tokom prve godine - rekao je dr Radosavljević.
Najveći rizik da obole od raka pluća jesu pušači sa stažom od 15 do 20 godina.
- Samim tim, najbolji način smanjenja broja obolelih, pa i umrlih, jeste prevencija, odnosno izbegavanje faktora rizika, a to znači borba protiv pušenja. Svi oni koji smatraju da su u grupi sa povećanim rizicima, koji puše kutiju cigareta i više na dan i koji su stariji od 45 godina, bar jednom godišnje bi trebalo da naprave snimak pluća i posete pulmologa - ističe Radosavljević.
Izvor: www.pressonline.rs
0 comments:
Постави коментар