26 мај 2013

Mobilni telefon: Moguće kancerogene materije za ljude

Koliko savremena tehnologija donosi blagodetan i olakšavajući život u neki poljima, toliko i štetno deluje na nas. Ovde se najviše ističu tehnologije koje koristimo najviše za komunikaciju, a to je mobilni telefon. Izdvojio bi i uređaje kako što su bežični internet ruteri, bazne stanice za mobilne uređaje i sve bismo ovo mogli da svrstamo pot elektrosmog ili elektrozagađenje.
Bazna stanica za mobilne uređaje
Bazna stanica za mobilne
uređaje
Posledice koje može imati zračenje mobilnog telefona, kao uređaja koji je najviše u upotrebi su sledeće: 
  • osećaj topline uha,
  • glavobolje,
  • otežana koncetracija,
  • šuštanje u ušima,
  • umor, iscrpljenost, smetnje pri spavanju, depresija, nesanica, razdražljivost,
  • ubrzano lupanje srca,
  • pad imuniteta i sklonost infekcijama.
Bez mobilnih telefona se više ne može, ali kao što vidite mogu da naprave ozbiljne smetnje u organizmu. Svetska zdravstvena organizacija svrstala je frekvencije elektromagnetnog zračenja u GRUPU 2B što znači „Moguće kancerogene materije za ljude“ (eng. possibly carcinogenic to humans). 

Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) u Lionu, koja posluje u okviru SZO (eng. WHO), je 31. maja 2011. godine u 18:00 h po lokalnom vremenu obavestila javnost da je radna grupa od 31-og naučnika nakon višegodišnjih istraživanja, analiza i studija svrstala visoke frekvencije elektromagnetnog zračenja u "grupu B", što znači da ta zračenja mogu biti kancerogena za ljude.

Međunarodna agencija za istraživanje raka IARC


U "B grupi" se našao i mobilni telefon. Niskim intezitetom visokofrekventni izvori elektromagnetnog zračenja prouzrokuju odložene efekte, a naročito povećanje rizika od tumorskih oboljenja i to sa akcentom na tumor glave. Glavni razlog za ovaj zaključak je se nalazi u povećanom riziku od razvoja glioma, malignog oblika tumora mozga usled korišćenja mobilnog telefona.
Mobilni telefon je postao naša svakodnevnica i sve smo zavisniji od njega. Život bez njega mnogi vide kao život bez struje i vode. Ipak postoje 2 načina da ublažimo ovaj problem i to:

- 1. način: Kupovinom zaštite od negativnog zračenja. Ovom priliko predstaviću PXD Mobičip koji ima relevantan sertifikat dva poznata instituta koji se bave ovom oblašću, gde istražuju uticaj elektrozagađenja na ljude, a to su IGEF iz Nemačke i BION institut iz Slovenije. Ispitivanjem je utvrđeno da PXD Mobičip u velikoj meri ublažava gore navedene simptome koji su posledica štetnog zračenja mobilnog telefona. Cena mu je pristupačna i detaljnije možete pogledati na ovom linku.
PXD Mobičip
PXD Mobičip

- 2. način: Koristiti mobilni u skladu sa preporukama koje možete pročitati u narednom tekstu:
  • Ograničite korišćenje mobilnog za važnije pozive.
  • Kada god je to moguće, koristite uključen zvučnik umesto da telefon držite tik do uha. Ako ste na mirnom, privatnom mestu, slobodno stavite telefon na neki objekat i razgovarajte na taj način.
  • Sačekajte da se veza uspostavi pa onda naslonite telefon na uho. Ovo je važno jer mobilni prilikom pozivanja koristi mnogo više energije da bi dohvatio dobar signal iz obližnje bazne stanice.
  • Nosite mobilni u torbi umesto u džepu pantalona ili košulje (zbog karcinoma dojke).
  • Proverite da li imate dobar signal pre upućivanja poziva. Kada signal označava lošu vezu, vaš mobilni aktivno podešava svoju snagu odašiljanja kako bi uspostavio stabilniju vezu.
  • Odaberite mobilni s niskom "specifičnom stopom apsorpcije" (za više informacija: SAR) koja predstavlja meru stupnja apsorpcije radijskih talasa u telesnom tkivu.
  • Šaljite tekstualne poruke (SMS, mejl, čet...) kada god možete umesto da pozivate. Na taj način uštedećete i na vremenu i na novcu.
  • Umesto mobilnog neka vas ujutru budi budilnik.
  • Kada god je moguće povežite se na Wi-Fi. Kada šaljete zahtev za podacima preko Wi-Fi veze, umesto preko baznih stanica, telefonu će trebati manje vremena da uspostavi vezu kako bi primili vaše mailove i ostale podatke.
Jedno je sigurno, a to je da je potrebno uvek delovati preventivno i uzeti život u svoje ruke, jer jedino Vi možete najbolje pomoći sebi, a ne čekati da to drugi urade i to uglavnom kada je već kasno.

PXD Mobichip, PXD Mobičip flajer

0 comments:

Постави коментар